Haberler / Blog

Gelinlik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Gelinlik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?
  • 15 - Mayıs - 2019

Gelinlik giymek, gelin adaylarının hayatlarında yaşayabilecekleri en önemli anlardan bir tanesi. Bu bakımdan giyilecek gelinliğin de son derece güzel ve şık olması gerekiyor. Gelin adayının en güzel gününün, güzel başlayıp güzel tamamlanması için gelinliğin tam istenilen şekilde olması oldukça önemli. Bu bakımdan gelinlik alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, bu yazımızda fikir vermeye çalışacağız.

Vücut Tipine Göre Gelinlik

Gelinlik alırken dikkat edilmesi gereken konuların en başında vücut tipi geliyor. Kendini vücut tipinize en uygun olan gelinliği almak, gelinliğin üzerinize tam oturmasına hatta sizin için dikilmiş gibi görünmesine dahi sebep olacaktır. Burada elbette gelinliği aldığınız yerin de önemi büyük. 4 adet vücut tipi bulunmakta. Bunlar kum saati, armut, elma ve dikdörtgen olarak adlandırılıyor. Kum saatine benzeyen vücut tipine sahip olanlar genellikle balık modeli tercih edebilirler. Çünkü bu model gelinin fiziğinin güzelliğini de ön plana çıkaracaktır. Vücuduna güvenenlerin daha çok tercih ettiği bir modeldir. Armut vücut tipine sahip olan kadınların kalça kısımları daha geniş olmaktadır. Bu yüzden bu gelin adayları üzerinde A kesim gelinlikler çok daha güzel durabilir. Elma tip olarak adlandırılan vücutlarda ise bel bölgesi kalın ve kalça düzdür. Dekolte gelinlikler bu vücut tipine uygun olacaktır. Son vücut tipi olan dikdörtgen vücutta ise düz kesim gelinlikler daha güzel duracaklar. Bu vücut tipinde omuzlar geniş, göğüsler ufak ve kalça dardır. Bu bakımdan omuzların güzelliğini ortaya çıkarmaya yönelik gelinlik modelleri tercih edilebilir.

Hazır Gelinlik mi, Gelinlik Diktirmek mi?

Hazır gelinlik satın almak ya da gelinlik diktirmek gelinlik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında. Eğer düğününüze yeterli bir süre varsa gelinlik diktirmek bir seçenek olabilir. Ancak gelinlik diktirmenin hazır gelinliğe göre daha maliyetli olduğunu da unutmamak gerek. Gelinlik diktirmek için anlaşacağınız yerin de işinde usta bir yer olması için bir ön araştırma yapabilirsiniz. Gerçekten zamanınız varsa bunun için acele etmeyip mümkünse referansları değerlendirebilirsiniz. Hazır gelinlik için çok fazla zamana ihtiyacınız yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise gelinlik provanızın tam anlamıyla bitip gelinlik hazır olduktan sonra düğüne kadar olan zamanın çok uzun olmaması. Bazen gelin adayları bu geçen süre zarfında kilo alabiliyorlar. Bu da birkaç hafta önce vücudunuza oturan gelinliğin üzerinize olmaması ya da gelinliği taşırken sizi rahatsız etmesi demek.

Düğün Mekanını Önceden Belirlemek

Gelinlik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer madde ise düğünün yapılacağı mekân. Gelinlik satın almadan ya da diktirmeden önce düğünün yapılacağı mekânı belirlemek, gelinliği de bu mekâna uygun bir şekilde satın almanız anlamına gelir. Örneğin bir kır düğünü düşünüyorsanız gelinliğinizi buna göre satın alabilirsiniz. Eğer aklınızda kapalı ve bol ışıklı bir mekân varsa o zaman gelinliğinizin üzerindeki taşların sayısını ve kullanacağınız takıları ona göre belirlemeniz gerekiyor. Normal şartlar altında harika görünen bol taşlı bir gelinlik, parlayan ışıkların altında insanların gözünü alabilir. Bu da gelinliğinizin güzelliğinin tam anlamıyla ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Düğün Konseptini Önceden Belirlemek

Günümüzde artık düğünler belli bir konsept çerçevesinde yapılabiliyor. Örneğin 70’ler konseptli bir düğün yapmak isterseniz giyeceğiniz gelinliğin de bu yılları tam anlamıyla yansıtması gerekmekte. Konsept gelinlikler modern gelinliklere göre daha sade bir görünüş sergiliyorlar. Ancak tam anlamıyla vintage görünüm sağlamak için gelinliğinizi o yıllara ait takılar ve aksesuarlarla desteklemeniz gerekmekte. Aklınızdaki düğün konseptini önceden belirleyerek bu konsepte uygun gelinlik diktirebilirsiniz.

Toptan gelinlikizmir gelinlikgelinlik modelleribindallı modellerihelen gelinlik modelleri