Haberler / Blog

En Yeni Tesettür Kınalık Modelleri

En Yeni Tesettür Kınalık Modelleri
  • 19 - Mayıs - 2019

Kınalıklar yıllardan beri kullanılan geleneksek bir giyecek olsa da zaman içinde bir modernleşme de göstermişlerdir. Ancak bu modernleşme, kıyafetin ruhundan bir şey kaybettirmeyecek şekilde yapılmıştır. Günümüzde kullanılan kınalıklar da bu modernleşme sonucunda ortaya çıkmışlardır. Tabi ki Anadolu’nun pek çok yerinde eski tip kınalıklar da kullanılmaya devam etmektedir. Eski zamanlarda kullanılan kınalıklar içerisinde tesettür kınalık modelleri de vardır. Bu modeller insanların oldukça çok tercih ettikleri modeller arasında.

Osmanlı’dan Günümüze

Geçmişe bakıldığında tesettür kınalık modelleri özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde sıklıkla kullanılmıştır. Bu dönemde kullanılan modeller üzerinde çok fazla takı ve taş kullanılmazken günümüze kadar olan en önemli değişimin de bu olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde tesettür kınalık modelleri tıpkı bir gelinlik gibi ihtişamlı olmakta. Bu da kıyafetin fiyatının neredeyse bir gelinlik kadar olmasına sebep oluyor. Gelinliklerde olduğu gibi fiyatından dolayı satın alamayanlar için kiralama yapmak cazip bir yöntem.

Kaftanlı Tesettür Kınalık

Tesettür kınalık modelleri arasında en çok talep gören modellerden bir tanesi de kaftanlı tesettür kınalık model. Bu modelde çoğu zaman normal kınalık modeliyle karıştırılmakta. Bir başka değişle insanlar kaftanlı kınalık modelini, normal kınalık modeli olarak bilmekteler. Oysaki bu model tamamen isteğe bağlı olarak tercih edilebilen bir modeldir. Bu model 2019 yılında da en çok tercih edilen modellerden bir tanesidir. Çok tercih edilmesinin sebebi ise üzerindeki işlemeler sayesinde ihtişamlı bir görünüş sergilemektedir. Kına gecelerinin düzenlendiği pek çok salonda hazır olarak bu kınalıklar bulundurulmakta ve cüzi bir ücret karşılığında kiralanmaktadır. Ancak ayrıcalıklı olmak isteyen gelin adayları için bu kınalıkları kullanmak yerine kendi kınalıklarını kendileri seçmekteler.

Kabarık Model Tesettür Kınalık

Kabarık model tesettür kınalık modelleri herkes içi uygun olabilecek bir model değildir. Kabarık modeller daha çok uzun boylu gelin adayları tarafından tercih edilmelidir. Kısa boylu olan gelin adaylarının bir de kabarık modeller kullanmaları boylarını daha kısa göstereceği gibi aynı zamanda kilolu olarak da gösterecektir. Bu bakımdan kısa boylu adaylar için düz modelleri tercih etmek çok daha uygun olacaktır. Dün modeller de her modelde olduğu gibi üzerindeki işlemeler ve taşlarla aynı ihtişamı göstermekte.

Uzun Kuyruklu Tesettür Kınalık

Kısa boylu gelin adayları için bir başka tercih edebilecekleri model ise uzun kuyruklu tesettür kınalık. Bu model kısa boylu gelin adaylarını daha uzun boylu gösterecektir. Uzun kuyruklu olması sebebiyle yürüme, oturma ve kalkmalarda zorluk çıkarabilir ancak bu konuda tıpkı gelinliklerde olduğu gibi hareket ederken birilerinden destek alınabilir. Uzun kuyruklu tesettür kınalık modelleri üzerinde minimum düzeyde taş kullanılır. Bunun sebebi ise kınalığın zaten kendi başına çok ihtişamlı olmasıdır. Uzun boylu gelin adaylarının bu kınalığı tercih etmeleri boylarının olduğundan çok fazla uzun görünmesini sağlayacaktır. Bazı durumlarda bu hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz. Bu bakımdan uzun kuyruklu modeller tercih edilecekse konunun uzmanlarının fikirlerinin alınması oldukça önemlidir.

Şal ve Kınalık Eşarbı Kullanımı

Günümüzde şal günlük hayatta da kadınların sıklıkla kullandıkları bir aksesuar. Şal kullanımının tesettür kınalık modelleri üzerinde kullanımı çok eskilere dayanmıyor. Kıyafetin ihtişamını arttırmak adına kullanılacak olan şalın kesinlikle kınalığın renginin tonlarında olması gerekiyor. Şal kullanımı aynı zamanda taş ve başka aksesuarların kullanımını da azaltmakta. Burada unutulmaması gereken nokta kınalığı güzel göstermek adına çeşitli aksesuarların, takıların, taşların ve aynı zamanda şal ve eşarp gibi malzemelerin aynı anda kullanılmamasıdır. Bu durum ortaya çok rüküş bir görüntü çıkaracaktır.

Toptan gelinlikizmir gelinlikgelinlik modelleribindallı modellerihelen gelinlik modelleri